اتیل استات

شرح عمومی

اتیل استات یک ترکیب آلی با فرمول CH3-COO-CH2-CH3 است. این مایع بی رنگ است که بوی شیرین (شبیه به قطره گلابی) دارد و در چسب استفاده می شود, پاک کننده لاک ناخن ,کافئین زدایی کردن چای و قهوه, و سیگار.

اتیل استات استر اتانول و اسید استیک است; به عنوان حلال در مقیاس بزرگ استفاده می شود. تولید سالانه در سال ۱۹۸۵ از ژاپن, شمال امریکا, و اروپا در حدود ۴۰۰،۰۰۰ تن بود.

خواص شیمیایی

مایع بی رنگ

 

هوا و واکنش با آب

به شدت قابل اشتعال. کمی در آب قابل حل. اتیل استات به آرامی با رطوبت تجزیه می شود

خطربهداشت

سردرد, تحریک از راه تنفسی و چشم ها, سرگیجه و حالت تهوع, ضعف, از دست دادن هوشیاری

خطر آتش سوزی

به شدت قابل اشتعال است و: و به راحتی توسط حرارت, جرقه یا شعله های آتش مشتعل می شود . بخارات ممکن است مخلوط قابل انفجار با هوا را تشکیل دهند. بیشتر بخارات سنگین تر از هوا هستند. آنها در زمین گسترش پیدا می کنند و در مناطق پست و محدود جمع آوری میشود (فاضلاب, زیرزمین, مخازن). خطر انفجار بخار در داخل خانه, خارج از منزل و یا در فاضلاب امکان پذیر است. رواناب به فاضلاب ممکن است آتش سوزی یا خطر انفجار ایجاد کند. ظروف ممکن است هنگامی که حرارت داده میشوند منفجر شود.

موارد استفاده

اتیل استات در درجه اول به عنوان یک حلال و رقیق کننده استفاده می شود, به دلیل هزینه پایین , سمیت کم, و بوی دلپذیر مورد علاقه است. مثلا, معمولا برای تمیز کردن تخته مدار در برخی از پاک کننده لاک ناخن استفاده می شود (استن و استونیتریل نیز استفاده می شود). دانه های قهوه و چای همراه با این حلال کافئین زدایی می شود.

همچنین در رنگ به عنوان فعال و یا سخت کننده استفاده می شود.

اتیل استات در قنادی, عطر, و میوه موجود است. در عطر, به سرعت تبخیر میشود, و تنها عطر و بوی عطر روی پوست باقی می ماند.

استفاده از آزمایشگاه

در آزمایشگاه, ترکیباتی که حاوی اتیل استات هستند معمولا در ستون کروماتوگرافی و استخراج استفاده می شود. اتیل استات به ندرت به عنوان واکنش حلال انتخاب میشود به دلیل آن که متمایل به هیدرولیز و استریفیکاسیون دارد.

اتیل استات در دمای اتاق نسبتا فرار است و نقطه جوش ۷۷ ° C. با توجه به این خواص, می توان آن را از یک نمونه با حرارت دادن درآب گرم و فراهم کردن تهویه با هوای فشرده حذف کرد